Chirurgia stomatologiczna

Jakość leczenia stawiamy na pierwszym miejscu

Doświadczona klinika stomatologiczna w Toruniu zaprasza do kontaktu.

Chirurgia stomatologiczna

Praca stomatologa nie opiera się jedynie na leczeniu zębów. Wykonuje także szereg zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej. Należą do niego takie zabiegi jak: usuwanie zębów, wydłużanie korony klinicznej zęba, wszczepianie implantów, resekcje wierzchołka korzenia, podcięcie wędzidełka czy zabiegi związane z plastyką dziąseł. Chirurg stomatolog podejmuje się tych zadań ze szczególną precyzją, jakiej wymagają tego typu działania. Wszelkie czynności są popierane odpowiednia dokumentacją i szczegółową diagnostyką, dzięki której pacjent zyskuje pewność bezpieczeństwa leczenia.

Usługi z zakresu chirurgii stomatologicznej:

Usunięcie zęba stałego

Pomimo rozległych możliwości leczenia zębów, bywają przypadki, kiedy ekstrakcja zęba jest ostateczną możliwością. Zwykle ząb usuwa się wtedy, gdy jest on już na tyle zainfekowany przez próchnicę, że nie da się go odratować i z uwagi na pozostałe zęby należy go usunąć, by choroba nie przeniosła się także na nie. Bywa też tak, że ekstrakcja zęba jest konieczna, w przypadku zaburzeń skroniowo-żuchwowych, gdy na przykład zęby rosną zbyt ciasno i brakuje im miejsca albo wtedy, gdy wymaga tego proces leczenia ortodontycznego. Dawniej był to bardzo powszechny zabieg, jednak współcześnie stomatolodzy podejmują się leczenia chorych zębów, na przykład poprzez leczenie kanałowe, zanim ostatecznie stwierdzą, że jedynym rozwiązaniem problemu jest usunięcie zęba.

Usunięcie zęba zatrzymanego

Zębem zatrzymanym nazywamy ząb, który znajduje się pod błona śluzową dziąsła, ponieważ utkwił w tkance kostnej i nie miał możliwości przebicia się ponad dziąsło. Zwykle dzieje się tak w przypadku zbyt ciasnego uzębienia. Stłoczenia uniemożliwiają wybicie się kolejnego zęba. Często jest to przyczyna poważnych dolegliwości i bólu, a w zaawansowanych przypadkach może prowadzić do przekształceń lub dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych. Aby nie dopuścić do zmian w wysokim stadium, należy zgłosić się do lekarza stomatologa, który wykona chirurgiczny zabieg.

Usunięcie ósemek

Problem zębów mądrości, czyli ósemek, jest problemem zbliżonym do przypadku zębów zatrzymanych. Niejednokrotnie brakuje miejsca w jamie ustnej dla ósemek lub wyżynają się one pod złym kątem i z tego powodu bardzo często są źródłem bólu i nieprzyjemności. Istotnym problemem jest także to, że ósemki są często słabe i podatne na choroby. Z tego względu pacjenci często są kierowani na zabieg chirurgii stomatologicznej w celu usunięcia ósemek. Jest to często działanie zapobiegawcze, aby uniknąć rozwoju chorób jamy ustnej.

Usunięcie korzenia zęba

Usunięcie korzenia zęba jest konieczne wtedy, gdy nie wystaje on ponad poziom kości, jest uszkodzony lub złamany albo zniszczony przez próchnicę. Zwykle w takiej sytuacji leczenie jest już nieskuteczne i należy usunąć korzeń, aby zniwelować ryzyko przeniesienia ogniska zakażenia na zdrowe zęby lub korzenie. Toksyny przenoszone przez bakterie mogą mieć negatywny wpływ na cały organizm, dlatego należy zapobiegać powstawaniu nowych skupisk zapalnych.

Resekcja wierzchołka korzenia

Ten zabieg chirurgii stomatologicznej polega na odcięciu wierzchołka korzenia zęba. Jest on konieczny, gdy leczenie kanałowe jest niemożliwe lub zmiany przy wierzchołku zęba są oporne wobec takiego leczenia. W takim przypadku należy usunąć wierzchołek korzenia i oczyścić otaczająca go przestrzeń ze zmian chorobowych i stanów zapalnych. Zwykle rozwój stanu zapalnego i konieczność przeprowadzenia tego zabiegu objawia się ostrym bólem podczas jedzenia oraz obrzęków policzka i dziąseł, a nawet stany podgorączkowe.

Wydłużenie korony klinicznej zęba

Zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej służą również poprawie estetyki uzębienia pacjentów. Zwykle wydłużenie korony klinicznej obejmuje górne zęby i polega na usunięciu tkanki budującej dziąsła oraz nałożeniu porcelanowej korony, co sprawia, że zęby sprawiają wrażenie dłuższych. Zabieg ma tez właściwości lecznicze, ponieważ ze względu na powiększoną powierzchnie czyszczenia zębów utrzymanie ich czystości staje się łatwiejsze i sprzyja zachowaniu właściwej profilaktyki.

Plastyka dziąseł

Powodów, dla których zabieg dotyczący plastyki dziąseł jest konieczny, jest kilka. Zwykle trzeba poddać się takiemu zabiegowi w przypadku, gdy dziąsła nienaturalnie zachodzą na zęby i są bardziej widoczne. Może to być wywołane czynnikiem naturalnym, ale także na skutek opuchnięcia dziąseł, niewłaściwej higieny lub bruksizmu. Odsłonięcie zębów jest istotne także dla zachowania zdrowia jamy ustnej. Gdy dziąsła zachodzą na zęby możliwe jest powstawanie próchnicy poddziąsłowej, dlatego taki zabieg sprzyja także leczeniu ukrytych dolegliwości.

Sterowana regeneracja kości

Ten zabieg z zakresu chirurgii stomatologicznej polega na odbudowie tkanki kostnej, która została uszkodzona w wyniku obecności bakterii znajdujących się w płytce nazębnej, zmian okołowierzchołkowych, ekstrakcji zębów lub implantacji. Do sterowanej regeneracji kości używane są biomateriały, które mają zbliżoną formułę i z powodzeniem zastępują braki kostne.

Wszczepienie implantu

Wszczepianie implantów należy do zadań chirurga stomatologa i służy przede wszystkim przywróceniu poprawnego stanu szczeki. Niezależnie od przyczyny utraty zęba lub zębów należy uzupełnić ubytek dla zachowania prawidłowych funkcji żucia i żuchwy. Jest to także istotne ze względu na pozostałe zęby, aby z uwagi na brak wypełnienia przestrzeni, nie dochodziło do nieprawidłowych przemieszczeń. Implanty stomatologiczne wiernie odwzorowują naturalne zęby i są w pełni akceptowane przez organizm.

Podcięcie wędzidełka

Podcięcie wędzidełka dotyczy głównie dzieci, jednak nie ma przeciwwskazań, by na zabieg zdecydowała się osoba dorosła. Zazwyczaj na taki zabieg kieruje logopeda, który zauważa problemy na przykład z wymową, wykonywaniem ćwiczeń logopedycznych, czy z nadmiernym ślinieniem. Często przyczyną takich utrudnień jest właśnie wędzidełko, dlatego musi ono zostać przycięte, by nie przeszkadzało ono w prawidłowym rozwoju dziecka. Zabieg, choć jest wykonywany bez znieczulenia jest całkowicie bezbolesny i bezpieczny