Co to jest pionowe ułamanie korzenia zęba – leczenie u dentysty

Jak dentysta przeprowadza chirurgiczna resekcja zęba w klinice stomatologicznej?
30 września, 2020
Co robić po wyrwaniu zęba?
9 października, 2020
Show all

Pionowe złamanie korzenia zęba zalicza się najtrudniejszych przypadków, gdy niezbędna będzie interwencja chirurga stomatologa. Zazwyczaj do takiego problemu dochodzi na skutek poważnego zepsucia kości. Wynika to z obecności chorób przyzębia, wad zgryzu albo psucia się zębów poprzez erozję lub abrazję. Korzenie są więc słabe i z tego względu są bardziej narażone na urażenia. Pionowe złamanie może wystąpić także w skutek powikłań po zabiegu endodontycznym i zwykle dotyczy zębów trzonowych w dolnej szczęce oraz przedtrzonowców –  w żuchwie.

Zauważenie pionowego złamania jest trudne. Niekiedy nawet zdjęcie RTG zębów nie pokazuje idealnie linii pęknięcia, ze względu na co ciężko dostrzec kłopot. Wiadomo, dentysta dołoży wszelkich starań, by, sformułować właściwą diagnozę oraz odpowiednio usunąć problem. Mówić o tym, że miało miejsce pionowe złamanie może ból zależny od ciepła i zimna albo nacisku podczas gryzienia. Zlekceważenie złamania może objawić się pojawieniem przetoki.

Leczenie tego problemu niestety należy do skomplikowanych oraz z reguły kończy się wyrwaniem zęba. Naczelnym krokiem jest właściwa diagnoza, dzięki czemu dentysta będzie miał pogląd, jaką techniką może na to zaradzić. Należy również zwrócić uwagę na samą profilaktykę wystąpienia złamania pionowego. W tym przypadku o wiele łatwiej zapobiegać, usuwając schorzenia przyzębia oraz przestrzegając higieny, niż leczyć nie usuwając zęba. W czasie leczenia kanałowego pod mikroskopem dentysta endodonta stara się, aby nie dopuścić do powikłań.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/blacksof/domains/dentystatorun.pl/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 261
admin

Komentarze są wyłączone.