Implantologia

Jakość leczenia stawiamy na pierwszym miejscu

Doświadczona klinika stomatologiczna w Toruniu zaprasza do kontaktu.

Implantologia

Implantologia jest częścią stomatologii protetycznej, zajmująca się odbudową utraconych zębów. Metoda uzupełniania braków polega na wszczepianiu implantów (potocznie nazywanych sztucznymi zębami) w kość szczęki i odtwarzaniu koron zębowych tak, aby jak najwierniej imitowały naturalne zęby.

Implanty zastępują korzenie zębowe i zazwyczaj są wykonywane są z tytanu (alternatywą są implanty ceramiczne), ponieważ jest on dobrze przyjmowany przez organizm ludzki, co oznacza, że implanty nie są traktowane jak ciało obce, które należy zwalczyć. To daje stomatologom pełen zakres możliwości odbudowywania utraconego uzębienia.

Wśród zalet implantów wymienia się przede wszystkim ich trwałość, ponieważ dobrze wszczepiony implant może posłużyć nawet na całe życie, jeśli pacjent będzie odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej i regularnie zgłaszać się na wizytę u stomatologa. Ponadto implanty zapewniają komfort użytkowania i są łatwe w utrzymaniu czystości. Raz poprawnie wszczepiony implant nie przesuwa się (tak jak jest to możliwe w przypadku protez zębowych), a jego położenie nie przeszkadza w oczyszczaniu trudnodostępnych miejsc. Co więcej, implanty tak doskonale odwzorowują naturalne zęby, że zapewniają estetyczny wygląd.

Jedną z najbardziej istotna z zalet implantów w porównaniu do innych metod protetycznych jest to, że umożliwiają odbudowę uzębienia bez konieczności szlifowania sąsiadujących zębów, co niekiedy może wiązać się z ich uszkodzeniem. Ponadto za pomocą implantów można zastąpić nie tylko jeden, ale także większą ilość zębów.

Dlaczego odbudowa utraconych zębów jest taka ważna?

Brak zęba pociąga za sobą wiele negatywnych skutków. Ubytki sprawiają, że pacjent przestaje czuć się komfortowo, z uwagi na zmniejszoną estetykę uśmiechu, a także wpływają bezpośrednio na stan zdrowia i problemy związane ze zgryzem i właściwymi funkcjami aparatu żucia. Przerwy w uzębieniu sprawiają, że sąsiadujące zęby nie mają właściwego oparcia, przez co mogą zacząć się poruszać, przemieszczać, a w efekcie końcowym wypadać, wywołując problemy ze zgryzem.

. Dlatego też w wielu przypadkach, w których problemy posunęły się do zaawansowanego stopnia, przed wstawieniem implantów konieczne jest leczenie ortodontyczne. Ponadto braki sprzyjają rozwojowi próchnicy i innych chorób przyzębia.

Konsekwencje ignorowania braków wybiegają jednak także poza problemy z samą jamą ustną. Ubytki utrudniają tez dokładne przeżuwanie pokarmów, co negatywnie wpływa na procesy trawienne. Przemieszczenia zębów i pogłębiające się wady zgryzu utrudniają wymowę oraz mogą powodować przewlekłe bóle głowy i kręgosłupa. Często też w miejscach, gdzie brakuje zębów, może dojść do utraty tkanki kostnej, co w przyszłości uniemożliwi wszczepienie implantów, bez konieczności odbudowania kości.

Przebieg leczenia implantologicznego

Leczenie implantologiczne jest z reguły podzielone na trzy etapy, w trakcie których odbudowywane są utracone zęby. Pierwszy z nich opiera się na pełnej diagnozie popartej szczegółową analizą badań klinicznych jamy ustnej pacjenta, a także panoramicznych zdjęć RTG albo komputerowej tomografii, które przedstawiają obraz wszystkich zębów i kości oraz ułatwiają ocenę stanu zdrowia i ewentualnych przemieszczeń. Na podstawie tych danych, lekarz stomatolog sporządza plan leczenia implantologicznego.

. W drugim etapie następuje wszczepienie implantów. Zabieg trwa około 30 minut, w zależności od ilości wszczepianych implantów i odbywa się przy znieczuleniu miejscowym, co oznacza, że zabieg jest bezbolesny. Ten etap leczenia wymaga jednak czasu, ponieważ zanim chirurg stomatolog, będzie mógł przejść do ostatniej części leczenia, należy zaczekać, aż implant zrośnie się z kością i tkankami. Ten proces gojenia zwykle trwa od 6 do nawet 12 tygodni od zabiegu.

Finalnym etapem leczenia jest właściwa odbudowa uzębienia z wykorzystaniem materiałów, które zostaną osadzone na implantach i zastąpią utracone zęby, wiernie imitując ich właściwości i kolor. Protetyczne korony zębowe osadzane na implantach przypominają naturalne zęby i są indywidualnie dopasowywane do kształtu zgryzu każdego pacjenta.