Leczenie kanałowe

Jakość leczenia stawiamy na pierwszym miejscu

Doświadczona klinika stomatologiczna w Toruniu zaprasza do kontaktu.

Leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe jest zabiegiem koniecznym wtedy, gdy miazga zębowa została zainfekowana przez bakterie, które znajdują się w ubytkach zębowych. Wykonuje się go za pomocą mikroskopu, dzięki czemu leczenie kanałowe jest niezwykle precyzyjnym procesem. W trakcie tego zabiegu lekarz stomatolog usuwa zmienioną przez stan zapalny tkankę nerwowo-naczyniową zęba z jego kanałów i komory. Umożliwia to wyleczenie problemów, które kiedyś zawsze kończyły się ekstrakcją zęba.

Obecnie warto rozważyć leczenie kanałowe, ze względu na to, że wykazuje się ono wysoką skutecznością i porównawczo jest zdecydowanie tańszą formą leczenia. W przypadku ekstrakcji zęba, jest to proces nieodwracalny i jedynym sposobem na wypełnienie pustego zębodołu jest zabieg implantacji, która wymaga znacznie większego nakładu finansowego. Należy pamiętać, że przerwa po usuniętym zębie musi zostać w przyszłości wypełniona, by nie powodowała kolejnych problemów w układzie szczękowym.

Przebieg leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe odbywa się w znieczuleniu, dlatego ten zabieg nie boli. Pierwszym krokiem, jaki wykonuje lekarz endodonta, jest usunięcie zainfekowanej miazgi zębowej, przy pomocy lupy lub mikroskopu endodentycznego. Następnie kanał korzeniowy jest dokładnie oczyszczany, poprzez wypłukanie wszelkich pozostałości miazgi i zanieczyszczenia z miejsc, do których lekarz nie dotarł drogą mechaniczną. Kiedy kanały są już oczyszczone lekarz endodonta szczelnie zamyka kanały korzeniowe naturalnym, termoplastycznym materiałem, który przylega do ścian kanału i wypełnia go w całości, aż do wierzchołka. Ostatnim zadaniem endodonty jest zamknięcie jamy zęba i odbudowa korony.

Wskazania do leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe jest przeznaczone do zaawansowanych dolegliwości jamy ustnej. Z reguły stosowane jest w szczególnych przypadkach, a o tym, że będzie ono konieczne sygnalizują nieprzyjemne objawy. Najczęściej jest to ostry ból zęba, widoczny obrzęk lub zmiana koloru zęba, nadwrażliwość na temperatury, zwłaszcza w trakcie spożywania jedzenia czy napojów, a także ból związany z przeżuwaniem. Zanim jednak pacjent zdecyduje się na leczenie kanałowe, warto najpierw udać się na konsultacje w klinice stomatologicznej, gdzie wyspecjalizowany lekarz stomatolog zdiagnozuje problem i dobierze najlepszy sposób leczenia.