Ortodoncja

Jakość leczenia stawiamy na pierwszym miejscu

Doświadczona klinika stomatologiczna w Toruniu zaprasza do kontaktu.

Ortodoncja

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii zajmującą się korekcją wad zgryzu i krzywizn zębowych, poprzez zmianę ustawienia zębów, przy pomocy aparatu ortodontycznego. Głównym celem leczenia ortodontycznego, jest wyrównanie łuków zębowych i przywrócenie prawidłowego zwarcia szczęki. Zdarza się również, że leczenie ortodontyczne jest konieczne przed zabiegami implantacyjnymi lub leczeniem protetycznym, aby planowana rekonstrukcja uśmiechu mogła przebiegać sprawnie i bez komplikacji.

W trakcie leczenia niezwykle istotne są regularne wizyty kontrolne, podczas których lekarz ortodonta nadzoruje przebieg leczenia i reguluje aparat ortodontyczny, dla osiągnięcia jak najlepszego efektu. Leczenie ortodontyczne jest dostępne zarówno dla osób dorosłych jak i młodych. Zwykle na pierwszą wizytę u ortodonty można zapisać dziecko już około 5 roku życia.

Leczenie ortodontyczne, ma na celu wyrównanie zgryzu w możliwie najkrótszym czasie, jednak przeciętnie trwa ono od 1,5 roku do 2 lat.

Dlaczego ortodoncja jest konieczna? Przyczyny powstawania wad zgryzu.

W ortodoncji wyróżnia się dwa typy przyczyn powstawania wad zgryzu i krzywizn zębowych. Są to wady wrodzone oraz nabyte. Ortodonci dzielą je w ten sposób z uwagi na czas, w jakim wady się rozwijały. Im wcześniej zostaną one zauważone i skierowane na leczenie, tym łatwiej i szybciej będą mogły zostać skorygowane przez ortodontę.

Wady wrodzone

mogą być uwarunkowane genetycznie lub powstają już w trakcie ciąży, poprzez wpływ środowiska na organizm matki. Szczególnie szkodliwe mogą być choroby i przyjmowanie niektórych leków lub witamin, a także takie substancje jak dym papierosowy. Ciągłość wpływu na rozwój dziecka skutkuje poważniejszymi wadami występującymi po jego urodzeniu. Ze względu na takie czynniki, konsultacja ortodontyczna może być konieczna bardzo wcześnie.

Wady nabyte

mogą powstać na każdym etapie rozwoju uzębienia. Mogą one dotyczyć zarówno zębów mlecznych jak i stałych. Jednym z podstawowych czynników może być nieprawidłowe ułożenie niemowlęcia podczas karmienia lub snu, a także korzystanie z nieodpowiednio wyprofilowanego smoczka. U starszych dzieci wady zębów pojawiają się poprzez złe nawyki. Ssanie palców, policzków lub warg oraz żucie twardych przedmiotów, na przykład kredek ma negatywny wpływ i prowadzić do nieprawidłowości. Dużym problemem może być też zgrzytanie zębami (bruksizm) lub złe ułożenie języka podczas przełykania i wymowy. Wady mogą również powstawać w wyniku zbyt małej lub nadmiernej ilości zębów w czasie wymiany zębów mlecznych na stałe.

Rodzaje ortodontycznych aparatów na zęby

Obecnie stosowane aparaty ortodontyczne, są przystosowywane do potrzeb pacjenta i oferują różne możliwości prostowania zgryzu. Aparaty dzielą się na ruchome i stałe, a pacjent ma do wyboru tworzywa, z których zostaną wykonane jego części.

Aparat ruchomy

Aparaty ruchome stosowane są zwykle w przypadku dzieci i młodzieży w przedziale od 5 do 12 lat, czyli do momentu wyrżnięcia wszystkich zębów stałych. Ortodonci zalecają noszenie go przez co najmniej kilkanaście godzin dziennie, jednak dzięki budowie, tego rodzaju aparat można w każdej chwili zdjąć. Aparat ruchomy wykonywany jest z drucianych pętli i akrylowej płyty, które ortodonta indywidualnie dopasowuje do pacjenta.

Aparat stały

Aparat stały jest przeznaczony dla młodzieży i dorosłych i jest stosowany w przypadku zaawansowanych wad zgryzu. Składa się on z przyklejanych do poszczególnych zębów zamków i pierścieni oraz sprężystego drutu, który oddziałuje na zęby z określoną przez ortodontę siłą. Pacjenci, który szczególnie cenią sobie estetykę, mogą wybrać warianty aparatów w zamkami porcelanowymi, ceramicznymi, szafirowymi albo kryształowymi, które są znacznie mniej widoczne na tle zębów.Istnieje także możliwość wyboru aparatu stałego językowego, którego zamki są mocowane od wewnętrznej strony jamy ustnej. Taki aparat jest zupełnie niewidoczny, jednak początkowo może sprawiać kłopoty podczas mówienia, zanim pacjent do niego przywyknie.

Orthocaps – nowoczesny niewidoczny aparat na zęby

Alternatywą dla aparatu stałego, jest innowacyjny system niewidocznych szyn dopasowywanych indywidualnie do uzębienia. Są to przezroczyste specjalne nakładki, które poprzez delikatny nacisk korygują wady zgryzu. Nakładki wyrównują ustawienie zębów bez udziału metalowych elementów. Dzięki możliwości samodzielnego zdejmowania aparatu, jest łatwy w utrzymaniu higieny.