Profilaktyka

Jakość leczenia stawiamy na pierwszym miejscu

Doświadczona klinika stomatologiczna w Toruniu zaprasza do kontaktu.

Profilaktyka

Aby móc cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem należy zwracać szczególną uwagę na zachowanie higieny jamy ustnej. Regularne kontrole w gabinecie stomatologicznym pomagają ocenić stan zdrowia zębów, jednak aby leczenie stomatologiczne nie było konieczne zbyt często, należy podejmować odpowiednie działania, które zapobiegną powstawaniu chorób dziąseł i rozwojowi próchnicy. Podstawą utrzymywania higieny jest co najmniej dwukrotne szczotkowanie zębów, a także stosowanie nici dentystycznych lub płukanek, które pomogą w usuwaniu resztek jedzenia i tym samym zapewnią większą ochronę zębów przed rozwojem bakterii. Poza tymi czynnościami stomatolodzy zalecają także korzystanie ze specjalnych zabiegów z zakresu profilaktyki wykonywanych w gabinetach dentystycznych.

Zabiegi z zakresu profilaktyki:

Skaling zębów

Skaling jest profesjonalnym zabiegiem usuwania kamienia nazębnego. Zwykle wykonuje go lekarz stomatolog lub higienistka stomatologiczna za pomocą ultradźwiękowego skalera. Urządzenie to kieruje siłę ultradźwięków na płytki kamienia nazębnego, co sprawia, że te pękają i oddzielają się od zębów. To oznacza, że można je łatwo wypłukać z jamy ustnej bez szkody dla szkliwa i zębów. Ponadto siła skalera dociera do trudnodostępnych miejsc, które nieraz ciężko oczyścić za pomocą szczoteczki, dzięki czemu skaling jest niezwykle skuteczny.

Ponadto skaling jest bezbolesny i bezpieczny dla zdrowia, jednak wrażliwi pacjenci, mogą skarżyć się na dyskomfort w trakcie przeprowadzania zabiegu. Pomimo jego właściwości, korzystanie z technologii ultradźwięków nie jest przeznaczone dla osób z rozrusznikiem serca, osteoporozą oraz u kobiet w ciąży. Usuwanie kamienia nazębnego jest niezbędnym procesem przy utrzymywaniu zdrowia i higieny jamy ustnej, ponieważ stany zapalne oraz choroby dziąseł i przyzębia mogą mieć swój początek właśnie ze względu na nagromadzony kamień nazębny. Z tego powodu stomatolodzy zalecają, by przynajmniej dwa razy w roku umówić się na wizytę w gabinecie dentystycznym na skaling.

Piaskowanie zębów

Innym zabiegiem z zakresu profilaktyki jest piaskowanie zębów, które polega na oczyszczaniu zalegającego osadu oraz przebarwień z powierzchni zębów. Przyczyną gromadzenia się osadu może być niedokładna lub zbyt rzadka higiena jamy ustnej, z kolei przebarwienia wynikają z częstego spożywania produktów barwiących takich jak kawa czy herbata, a także nałogów na przykład: palenia papierosów.

Do piaskowania dentysta lub higienistka stosuje specjalną piaskarkę stomatologiczną, której działanie opiera się na wypuszczaniu strumienia wody wypełnionego drobinkami nazywanymi piaskiem stomatologicznym. Cząsteczki piasku nie uszkadzają szkliwa, ani dziąseł, ze względu na to, że zostały specjalnie opracowane, dzięki czemu nie są zbyt duże, ani zbyt twarde i nie wywołują żadnych negatywnych skutków. Piaskarka dokładnie oczyszcza zęby, również w miejscach, do których ciężko dotrzeć szczoteczką i przywraca ich biel oraz nadaje im połysk i gładkość. Z tego względu piaskowanie jest zabiegiem pełnej higienizacji.

Zwykle piaskowanie nie boli, jednak nadwrażliwi pacjenci mogą odczuwać niewielki dyskomfort. Stomatolodzy zalecają, by zgłaszać się do kliniki stomatologicznej na zabieg piaskowania przynajmniej dwukrotnie w ciągu roku lub częściej jeśli zęby pacjenta tego wymagają.

Fluoryzacja zębów

Wizyty w gabinecie stomatologicznym i regularne naprawy zębów są podstawą dla utrzymania zdrowego uśmiechu. Codzienna higiena jamy ustnej pomaga zwalczać bakterie i zmniejsza ryzyko namnażania się płytki nazębnej, jednak od czasu do czasu warto wspomóc swoje zęby dodatkowym zabiegiem fluoryzacji. Celem tego zabiegu jest zwalczanie próchnicy i zapobieganie nadwrażliwości zębów.

Do fluoryzacji używa się specjalnego preparatu w postaci pianki lub żelu, który zawiera w składzie odpowiednio wymierzone stężenie fluoru. Zabieg ten poprawia odporność szkliwa na działanie bakterii i kwasów powstających na skutek spożywania pokarmów. Dodatkowym plusem fluoryzacji jest to, że odbudowuje ona warstwę ochronną szkliwa, która zapobiega odkładaniu się kamienia nazębnego.

Warto jednak pamiętać o tym, że przyjmowanie fluoru musi być kontrolowane przez lekarza stomatologa, ponieważ przyjmowanie go w zbyt dużych dawkach, może mieć odwrotny wpływ do zamierzonego. Sam fluor może mieć negatywny wpływ na organizm, dlatego częstotliwość korzystania z zabiegu powinna być określana przez stomatologa. Fluoryzacja jest w pełni bezpieczna i bezbolesna i z reguły wykonuje dentysta lub higienistka stomatologiczna. Dodatkowo na co dzień w celu ochrony szkliwa można korzystać z past do zębów zawierających fluor.

Instruktarz właściwej higienizacji

Obecnie wiele klinik stomatologicznych oferuje szczegółowy instruktarz poprawnego szczotkowania zębów oraz korzystania z nici dentystycznych. Wiele problemów jamy ustnej wynika z nieodpowiedniej lub zbyt rzadkiej higieny, dlatego zadaniem stomatologów jest nauczanie pacjentów poprawnych sposobów usuwania resztek jedzenia po posiłkach. Szczególnie istotne jest to w przypadku najmłodszych pacjentów, aby już od wczesnych lat potrafili zadbać o czystość zębów, co pozwoli na utrzymanie zdrowia jamy ustnej na dłużej. Higienizacja pozwala na podtrzymywanie efektów zabiegów z zakresu profilaktyki, dlatego trzeba o niej pamiętać codziennie.