Protetyka

Jakość leczenia stawiamy na pierwszym miejscu

Doświadczona klinika stomatologiczna w Toruniu zaprasza do kontaktu.

Protetyka

Wskazaniem do odbudowy utraconych zębów jest przywrócenie pacjentowi prawidłowych warunków zgryzowych. Działania z zakresu protetyki stomatologicznej mają na celu rekonstrukcję całego układu zębów lub jego części za pomocą uzupełnień protetycznych, które imitują naturalne zęby i umożliwiają normalne funkcjonowanie.

Stomatolodzy wyróżniają wśród nich dwa typy uzupełnień: stałe i ruchome. Podział wynika ze sposobu w jaki proteza jest mocowana w jamie ustnej. Uzupełnienia stałe nie mają możliwości przemieszczania się, natomiast ruchome mogą być swobodnie wyjmowane z ust przez samego pacjenta.

Rodzaje uzupełnień protetycznych – uzupełnienia stałe

Wkłady koronowo-korzeniowe

Zwykle wkłady koronowo – korzeniowe są przeznaczone dla zębów leczonych kanałowo. Taki rodzaj leczenia ma za zadanie uratowanie mocno zepsutych zębów z zainfekowaną przez bakterie miazgą zębową. W przypadku takich zębów wkłady koronowo – korzeniowe sprawdzają się, dzięki swojej budowie. Część korzeniowa wkładu wypełnia przestrzeń korzenia zęba, a jego pozostała część odbudowuje koronę.

Wkłady koronowe

Z wkładów koronowych stomatolodzy korzystają w protetyce w przypadku, gdy potrzebna jest odbudowa ubytków w koronie zęba. Zwykle ten rodzaj wkładów sprawdza się dla zębów bocznych ze względu na to, że są większe i łatwiej jest zaaplikować wkład. Materiały, z których wykonuje się wkłady koronowe to najczęściej porcelana i lub materiał kompozytowy (z niego wykonywane są między innymi plomby), choć można też używać metali na przykład złoto.

Korony

Korony mają swoje zastosowanie w przypadku zębów, które uległy zepsuciu na skutek próchnicy lub zostały zniszczone przez uraz lub starcie. Korony nakłada się na fragment zęba, który ją utrzymuje. Jej zadaniem jest poprawa estetyki oraz wyrównanie kształtu zęba. Korony można wykonywać z tych samych materiałów, co wkłady koronowe, jednak pacjenci z reguły wybierają te materiały, które jak najwierniej odtwarzają naturalny kolor zębów.

Mosty

Mosty protetyczne są połączonymi koronami, które osadza się na zębach w taki sposób, by środkowa część ukrywała braki zębów, a boczne elementy mostów były zamocowane na własnych zębach pacjenta. Ta metoda pozwala na uzupełnienie pojedynczych lub kilku zębowych przerw i tym samym przywraca funkcjonalność i estetykę zgryzu.

Licówki

Licówki jako uzupełnienia protetyczne mają na celu przywrócenie funkcji zgryzu, jednak często są stosowane dla samej estetyki uśmiechu: jego wyrównania i przywrócenia właściwego koloru. Licówki są specjalnymi, cienkimi nakładkami umieszczanymi na zewnętrznej powierzchni zębów. Zwykle nie są stosowane w przypadku mocno zniszczonych zębów, z istniejącymi już wypełnieniami lub po leczeniu kanałowym.

Uzupełnienia oparte na implantach

Implanty są jedną z najlepszych metod uzupełniania ubytków, ze względu na ich trwałość, jednak odbudowa zębów tym sposobem, może wydawać się zbyt kosztowna. Metoda ta polega na zastosowaniu protezy i oparciu jej na implantach. W tym celu zwykle wstawia się od 2 do 4 implantów, do których proteza zostaje na stałe przymocowana. Dzięki temu proteza jest stabilna, a co ważne taki sposób nie wymaga szlifowania innych zębów, przywraca pełna estetykę uśmiechu i jest znacznie tańszy.

Rodzaje uzupełnień protetycznych – uzupełnienia ruchome

Protezy całkowite

Protezy całkowite przeznaczone są dla osób cierpiących na bezzębie. Te uzupełnienia protetyczne nazywane są potocznie sztuczną szczęką, ze względu na to, że odtwarzają całe uzębienie za pomocą jednej konstrukcji. Dzięki tym protezom pacjenci mogą ponownie żuć i cieszyć się polepszonym komfortem. Ponadto całkowita proteza ułatwia wymowę i poprawia estetykę wyglądu.

Protezy nakładowe

Protezy nakładowe przypominają protezy oparte na implantach, z tym wyjątkiem, że protezy nakładowe można w razie potrzeby wyciągnąć z ust samodzielnie. W tym przypadku role implantów zastępują różnego rodzaju zaczepy: zatrzaski, zaczepy lub łączenia teleskopowe. Utrzymują protezę, powstrzymując ją przed przesuwaniem się i wywoływaniem dyskomfortu. Ponadto są w pełni estetyczne i chronią przed postępowym zanikiem kości szczęki.

Protezy szkieletowe

Protezy szkieletowe, poza elementami odtwarzającymi zęby, składają się z metalowych części, dzięki czemu można im nadać znacznie większą stabilizację niż w przypadku protez całkowitych. Z tego względu często są zalecane osobom, które leczyły się ortodontycznie, dla podtrzymania efektów zabiegów usuwających wady zgryzu. Lepsze utrzymanie poprawia także komfort żucia pacjenta.