Stomatologia dziecięca

Jakość leczenia stawiamy na pierwszym miejscu

Doświadczona klinika stomatologiczna w Toruniu zaprasza do kontaktu.

Stomatologia dziecięca

Dbanie o zęby powinno być nawykiem przekazywanym dzieciom już od najmłodszych lat. Właściwe przygotowanie dziecka na spotkanie ze stomatologiem dziecięcym, poprzez rozmowę, pomoże mu w przezwyciężeniu strachu przed wizytami u dentysty. Przyjazna dzieciom klinika stomatologiczna zadba o dobrą atmosferę, dzięki której dziecko poczuje się bezpiecznie. Ważnym elementem zapoznania dziecka z gabinetem dentystycznym jest zaciekawienie go, aby chętnie przyswajało wiedzę o tym, jak dbać o zęby, a także przychodziło na kolejne wizyty kontrolne.

Aby dziecko z chęcią wykonywało czynności profilaktyczne, należy samemu pamiętać, że nie wolno bagatelizować problemów z zębami mlecznymi. Błędne przekonanie o tym, że nie trzeba ich leczyć, ze względu na to, że i tak zostaną usunięte, może negatywnie wpływać na przyzwyczajenia pielęgnacyjne dziecka.

Powody, dla których warto leczyć zęby mleczne dziecka:

  • próchnica jest zaraźliwa i może przenieść się z mleczaków na zęby stałe,
  • zaniedbane zęby mleczne mogą przedwcześnie wypadać i przyczyniać się do powstawania wad zgryzu,
  • zbyt szybka utrata zębów ma negatywny wpływ na kości i mięśnie twarzy dziecka, co może upośledzać funkcje żucia,
  • choroby jamy ustnej mogą wywoływać nieprzyjemny ból,
  • w niektórych przypadkach nieestetyczny stan zębów może odbijać się na relacjach z rówieśnikami.

Wizyty kontrolne u stomatologa dziecięcego są szczególnie istotne w trakcie wymiany zębów. W okresie około 6 roku życia w jamie ustnej dziecka znajdują się jednocześnie zęby mleczne i stałe. W tym czasie zęby mleczne odgrywają znaczącą rolę dla prawidłowego funkcjonowania stawów żuchwowo-skroniowych. Mają również wpływ na to, czy zęby stałe wyżynają się we właściwy sposób, co oznacza, że mają kluczową rolę w rozwoju prawidłowego zgryzu.

Należy pamiętać, że w utrzymaniu zdrowia zębów mlecznych oraz zębów stałych u dzieci pomogą regularne wizyty u stomatologa dziecięcego oraz dbałość o właściwą profilaktykę.