krzywe zęby

Jakość leczenia stawiamy na pierwszym miejscu

Doświadczona klinika stomatologiczna w Toruniu zaprasza do kontaktu.

Krzywe zęby

Krzywizna zębów powstaje w wyniku wad wrodzonych lub złych nawyków we wczesnym rozwoju uzębienia,
jak na przykład ssanie palców czy gryzienie twardych przedmiotów (zabawek, kredek itp.).

Nieleczona wada zgryzu ma szkodliwy wpływ na zdrowie, dlatego w przypadku krzywych zębów należy
skonsultować się z lekarzem ortodontą, który zajmuje się korekcją wszelkich nieprawidłowości ustawienia zębów w jamie ustnej

Krzywe zęby przeszkadzają w dokładniej pielęgnacji i zachowywaniu higieny jamy ustnej. Utrudniona profilaktyka przekłada się na rozwój bakterii i osadzanie kamienia nazębnego, co może być początkiem chorób zębów, przyzębia i dziąseł takich jak: próchnica czy parodontoza. Nieprawidłowe ułożenie zębów prowadzi też do zaburzeń funkcji stawów skroniowo-żuchwowych, aparatu żucia oraz do szybszego ścierania zębów. Pogłębienie problemu może skutkować wadami wymowy.

Krzywe zęby mogą również wpływać na wygląd twarzy, co w wielu przypadkach zaniża samoocenę i wywołuje kompleksy.

Rodzaje wad zgryzu: 

  • Tyłozgryz – jest wadą polegającą na tym, że dolny łuk zębowy jest wycofany względem górnego. Dolne zęby kryją się za górnymi i zwykle pomiędzy łukami pojawia się przerwa. W szczególnych przypadkach siekacze przechylają się w stronę górnej wargi, co zniekształca wygląd twarzy.
  • Przodozgryz – jest odwrotnością tyłozgryzu, co oznacza, że to dolny łuk zębowy zakrywa górny. Skutkuje to wyraźnym wysunięciem brody i z reguły przyczynia się do problemów z wymową.
  • Zgryz krzyżowy  – w przypadku tej wady przyczyną jest zbyt wąska górna szczęka w stosunku do żuchwy, ze względu na co zęby dolne nachodzą na zewnętrzną część zębów górnych.
  • Zgryz przewieszony – pojawia się, gdy górna szczeka jest zbyt szeroka w stosunku do żuchwy. Zazwyczaj dotyczy to zębów górnych bocznych, które zachodzą na dolne.
  • Zgryz otwarty  – występuje wtedy, gdy przednie zęby dzieli charakterystyczna przerwa, przez co w ogóle nie stykają się ze sobą. Pacjenci mogą mieć przez nią trudności z wymową, żuciem pokarmów, a także z łączeniem warg.
  • Zgryz głęboki – ortodonci wyróżniają te wadę, kiedy przedni odcinek górnych zębów zasłania ponad normę 2/3 zębów dolnych. W tym przypadku twarz stracić symetrię i wydawać się optycznie skrócona.
  • Stłoczenia zębów – są wtedy, gdy w jamie ustnej brakuje miejsca, ze względu na to, że zęby są zbyt duże w stosunku do zębodołów. Mogą przez to wyrastać w nieodpowiednich miejscach lub być wadliwie poobracane.
  • Zęby odseparowane – wynikają z nadmiaru miejsca w żuchwie, gdy zęby są zbyt małe w stosunku do zębodołów, a pomiędzy nimi widoczne są szpary.
Każda z wad zgryzu wymaga konsultacji u dentysty ortodonty i podjęcia leczenia ortodontycznego.

[vc_row][vc_column]

Zobacz, jak możemy Ci pomóc:

[/vc_column][/vc_row]