Diagnostyka jamy ustnej

Jakość leczenia stawiamy na pierwszym miejscu

Doświadczona klinika stomatologiczna w Toruniu zaprasza do kontaktu.

Diagnostyka jamy ustnej

Głównym celem diagnostyki jamy ustnej jest kompleksowa ocena stanu zdrowia pacjenta. Lekarz stomatolog precyzyjnie diagnozuje, jakie zmiany zaszły w jamie ustnej pacjenta, które zęby wymagają leczenia, ocenia sprawność węzłów chłonnych w okolicach głowy i szyi oraz to, czy stawy skroniowo-żuchwowe działają poprawnie.

Cały proces diagnostyki stomatologicznej jest skrupulatnie dokumentowany, a pacjent otrzymuje wszelkie niezbędne informacje na temat wykonywanych działań. Ocena stanu zębów i dziąseł może być rozszerzona o specjalistyczne zdjęcia RTG, których zadaniem jest ukazanie kości, ich złamań lub ewentualnych zmian nowotworowych. Dzięki tego typu badaniom można ocenić też, czy pacjent ma wady zgryzu. Diagnostyka jest pierwszym krokiem do właściwego leczenia.

Co się dzieje w przypadku zaburzeń skroniowo-żuchwowych?

W przypadku, gdy problemy pacjenta wykraczają poza choroby zębów i dziąseł, stomatolog przeprowadza szersze badania w zakresie zaburzeń skroniowo-żuchwowych. Jest to szczególnie ważne działanie, jeśli objawami z jakim pacjent przychodzi do kliniki stomatologicznej są:

  • trudności w żuciu twardych pokarmów lub w szerokim otwieraniu ust,
  • zniszczenie, starcie, rozchwianie czy nadwrażliwość zębów,
  • kliknięcia, trzaski, szmery, tarcia w stawach,
  • konieczność zaciskania zębów, tak aby pasowały do siebie,
  • zgrzytanie lub zaciskanie zębów,
  • bóle głowy, karku, pleców.

Wówczas konieczna jest naprawa zgryzu. W tym celu posłużą nie tylko zdjęcia RTG ale także pobór wycisków szczeki i żuchwy pacjenta. Na podstawie tych danych w laboratorium protetycznym sporządzany jest specjalny deprogramator, który jest podstawowym i koniecznym procesem w trakcie rekonstrukcji zgryzu. Jest to ruchoma platforma, która należy nosić – w zależności od zaleceń lekarza stomatologa – od około tygodnia, nawet do miesiąca.

Na bazie zgromadzonych informacji stomatolog ustala wygląd docelowego, prawidłowego zgryzu pacjenta. Jest to niezwykle ważny etap leczenia. Następnie dokonywana jest szczegółowa analiza zwarcia, podczas której stomatolog ocenia właściwy rozkład siły szczęki, kontaktów zwarciowych zębów oraz funkcjonowania aparatu żucia. W tym przypadku kluczowe są zdjęcia radiologiczne i cyfrowe pacjenta w analizatorze zębowo-twarzowym oraz gipsowe modele zębów po deprogramacji, które umieszcza się w artykulatorze.

Ostatnim etapem każdej diagnostyki jest przygotowanie przez lekarza stomatologa planu optymalnego sposobu leczenia pacjenta.

W jakich jeszcze przypadkach pomoże lekarz stomatolog?

Diagnostyka w klinice stomatologicznej obejmuje też wiele innych przypadłości, które mogą mieć bardzo podobne objawy. Jednym ze szczególnych schorzeń jest bruksizm, czyli mimowolne zgrzytanie zębami lub ich zaciskanie, najczęściej w wyniku stresu.

Przede wszystkim do najczęstszych skutków bruksizmu należą: ukruszenia lub ścieranie i pęknięcia zębów, krwawienie dziąseł, choroby przyzębia, trzaski szczęki czy bóle żuchwy lub skroni. Stąd często spotykane problemy jamy ustnej nie zawsze są kojarzone przez pacjentów jako objawy tej poważnej dolegliwości. W naszej klinice wykrywamy i leczymy bruksizm za pomocą specjalistycznych szyn relaksacyjnych.

Konsultacja specjalistyczna

Współczesna stomatologia oferuje wiele innowacyjnych rozwiązań diagnostycznych i specjalistycznych. W naszej klinice korzystamy z nowoczesnej technologii, która pomaga naszym pacjentom zrozumieć etapy leczenia, korzyści i przyszłe efekty zabiegów dentystycznych. Naszą wiedzę łączymy z technologią cyfrową, dzięki której możemy pokazać pacjentom w jaki sposób ich problem zostanie rozwiązany.

Przygotowujemy projekty uśmiechu pacjenta DSD (Digital Smile Design). Polega to na stworzeniu cyfrowej wizualizacji stanu zębów i uśmiechu po zakończeniu leczenia, zanim stomatolog przystąpi do jakichkolwiek rzeczywistych działań. Co więcej cały proces bazuje na wyobrażeniach i oczekiwaniach pacjenta. W wyniku takiego działania pacjent może zobaczyć swój nowy uśmiech przed podjęciem leczenia. Każdy projekt DSD jest stwarzany indywidualnie, a stomatolog dba o to, by był dobrze dopasowany do cech fizycznych i osobowości pacjenta. To innowacyjne rozwiązanie pomaga w odpowiedniej diagnostyce i dopasowaniu leczenia do potrzeb pacjenta.