Stałe uzupełnienie protetyczne: wkład koronowo-korzeniowy

Zalecenia po zabiegu wszczepienia implantu zębów
2 marca, 2021
Sterylny gabinet stomatologiczny – podstawa pracy stomatologa
3 marca, 2021
Show all

Leczenie stomatologiczne czasami jest wymagające, przede wszystkim wtedy, kiedy kondycja zębów wymaga fachowego leczenia na przykład leczenia kanałowego. Zazwyczaj leczenie kanałowe dotyczy poważnych przypadków, w jakich zęby są mocno zepsute w wyniku np. próchnicy, ale nadal można je naprawić bez potrzeby usuwania. W takich wypadkach po zakończeniu leczenia przydatne jest uzupełnienie powstałych ubytków – czyli odbudowa zęba.

Protetycznym wypełnieniem stałym wykorzystywanym w takich przypadkach jest wkład koronowo-korzeniowy. Zazwyczaj aplikuje się go, kiedy korzeń zęba ciągle jest zdrowy i porządnie zaczepiony w zębodole, jednak koronę zęba należy wymienić. Wkład koronowo-korzeniowy ma wygląd śruby lub sztyftu, którą przyczepia się do korzenia, a potem protetyk na stałe zakłada tam koronę protetyczną.

W ten sposób ząb zostaje w pełni odbudowany i może stosunkowo wiernie imitować ząb naturalny. W zależności od materiału, z jakiego zostanie zrobiony wkład i korona protetyczna. Surowcami, jakie z reguły wykorzystuje się w tym celu są cyrkon, włókno szklane albo metal. Co raz częściej co raz rzadziej używa się metalu z uwagi na mniejszą estetykę i ewentualność korozji. Włókno szklane jest dosyć trwałe i elastyczne, dlatego w przypadku konieczności, można je wydostać, bez uszkodzenia korzenia. Z kolei cyrkon jest najtrwalszym i najbardziej biozgodnym surowcem, niestety jego cena jest nieco wyższa.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/blacksof/domains/dentystatorun.pl/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 261
admin

Komentarze są wyłączone.