Co to jest pionowe pęknięcie korzenia zęba – leczenie u stomatologa

Czym jest chirurgiczna resekcja zęba w gabinecie stomatologicznym?
11 marca, 2021
Jakich zaleceń się trzymać po usunięciu zęba?
12 marca, 2021
Show all

Pionowe pęknięcie korzenia zęba należy do nieprzyjemnych przypadków, kiedy konieczna będzie interwencja stomatologa. Najczęściej do takiej sytuacji dochodzi na skutek znacznego zepsucia kości. Jest to konsekwencją obecności chorób przyzębia, wad zgryzu albo niszczenia zębów przez abrazję lub erozję. Korzenie są wtedy osłabione i przez to są bardziej podatne na urażenia. Pionowe złamanie może pojawić się również w skutek komplikacji po zabiegu endodontycznym i z reguły dotyczy trzonowych zębów w dolnej szczęce i przedtrzonowców –  w górnej.

Diagnoza złamania pionowego jest skomplikowane. Bywa tak, że nawet zdjęcie RTG zębów nie wskazuje idealnie miejsca złamania, dlatego niełatwo zobaczyć problem. Rzecz jasna stomatolog ma za zadanie, przedstawić właściwą diagnozę i skutecznie usunąć problem. Wskazywać na to, że problemem jest pionowe złamanie może ostry ból wywołany od zimna i ciepła lub siły nacisku przy gryzieniu. Ignorowanie złamania może poskutkować powstaniem przetoki.

Leczenie stomatologiczne złamania pionowego niestety wlicza się do trudnych i przeważnie kończy się usunięciem zęba. Zasadniczym krokiem jest odpowiednia diagnoza, dzięki której stomatolog będzie świadom, jaką techniką może działać. Warto skupić się na zapobieganiu wystąpienia takiego złamania. W tym zakresie o wiele łatwiej przeciwdziałać, usuwając schorzenia przyzębia i pilnując higieny, niż leczyć bez wyrwania zęba. W czasie leczenia kanałowego lekarz endodonta robi wszystko, by nie doszło do powikłań.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/blacksof/domains/dentystatorun.pl/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 261
admin

Komentarze są wyłączone.