Ortodoncja – aparat ortodontyczny

Stałe uzupełnienie protetyczne: wkład koronowo-korzeniowy
2 lutego, 2021
Gabinet stomatologiczny z wybielaniem zębów lampą Beyond
3 lutego, 2021

Decyzja o polepszeniu zdrowia i wyglądu jamy ustnej często łączy się też z leczeniem ortodontycznym, czyli działaniem mającym na celu wyrównanie krzywych zębów i usunięcie wrodzonych lub nabytych wad zgryzu. Wśród dostępnych wariantów aparatów ortodontycznych, aparat stały ciągle jest uznawany za najskuteczniejszy i dający najtrwalsze rezultaty. Żeby aparat ortodontyczny właściwie działał, musi być poprawnie zamocowany. Mocą, która wpływa na zęby w aparacie stałym jest łuk ortodontyczny przyczepiony do specjalnych zamków przylepionych do poszczególnych zębów. Ligatury ortodontyczne odpowiadają za utrzymanie łuku przy zamkach.

Ligatury ortodontyczne są drobnymi gumkami, które zachowują znaczące elementy aparatu we właściwym miejscu, aby działanie aparatu było zgodne z założeniami lekarza dentysty i przygotowanym planem leczenia. Nieprawidłowo ustawiony aparat może dawać złe wyniki i zamiast naprawiania jedynie zaszkodzi, na przykład poprzez przesuwanie zębów w niewłaściwą stronę i tym samym nasilenie wady. Z tego powodu choć ligatury ortodontyczne wydają się niewielkim elementem konstrukcji aparatu stałego, posiadają wielkie znaczenie dla poprawnego leczenia ortodontycznego.

Dla szerszego uatrakcyjnienia, ligatury ortodontyczne można kupić w różnych kolorach, co szczególnie cieszy małych pacjentów. Starsi pacjenci zwykle dobierają kolory ligatur w taki sposób, aby były one jak najmniej widoczne, nie odznaczały się zbyt mocno na tle zębów albo ze względu na to, czy istnieje możliwość zabarwienia się ligatury w trakcie użytkowania (ten problem dotyczy szczególnie ligatur o białym lub innym jasnym kolorze). Przeciętnie ligatury ortodontyczne wymienia się w ciągu miesiąca lub półtora miesiąca.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/blacksof/domains/dentystatorun.pl/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 261
admin

Komentarze są wyłączone.