Stałe uzupełnienie protetyczne: wkład koronowo-korzeniowy

Poprawa kształtu zębów – Nowy uśmiech
21 stycznia, 2021
Ortodoncja – aparat ortodontyczny
3 lutego, 2021
Show all

Leczenie u stomatologa może być skomplikowane, przede wszystkim wtedy, gdy kondycja zębów wymaga poważnego leczenia kanałowego. Zazwyczaj leczenie kanałowe dotyczy poważnych przypadków, w jakich zęby są bardzo zniszczone (np. przez próchnicę), ale wciąż można je odratować bez potrzeby usuwania. W takich sytuacjach po zakończeniu leczenia przydatne jest uzupełnienie powstałych ubytków – tak zwana rekonstrukcja zęba.

Stałym protetycznym wypełnieniem sprawdzającym się w takich sytuacjach jest wkład koronowo-korzeniowy. Zazwyczaj wykorzystuje się go, kiedy korzeń zęba ciągle jest zdrowy i porządnie przytwierdzony w zębodole, jednak koronę zęba należy wymienić. Wkład koronowo-korzeniowy ma wygląd śruby lub sztyftu, którą mocuje się do korzenia, a z kolei protetyk zakłada na stałe na niego koronę protetyczną.

W ten sposób ząb zostaje zupełnie zrekonstruowany i może dość wiernie udawać ząb naturalny. W zależności od rodzaju surowca, z którego będzie sporządzony wkład i korona protetyczna. Surowcami, jakie zwykle są używane w takim celu są włókno szklane, cyrkon albo metal. Stopniowo praktycznie rezygnuje się z metalu z uwagi na mniejszą estetykę i możliwość rdzewienia. Włókno szklane jest dość trwałe i elastyczne, dlatego w razie potrzeby, można je wydłubać, bez uszkodzenia korzenia. Z kolei cyrkon jest najwytrzymalszym i najbardziej biozgodnym surowcem, jednak jego cena jest nieco wyższa.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/blacksof/domains/dentystatorun.pl/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 261
admin

Komentarze są wyłączone.