Czym jest aparat retencyjny?

Leczenie kanałowe czy implanty?
24 lutego, 2021
Jak chronić szkliwo zębów według zaleceń dentysty? 
25 lutego, 2021

Leczenie ortodontyczne zazwyczaj wymaga czasu i cierpliwości pacjentów. Korzystanie z aparatu ortodontycznego, chociaż daje doskonałe rezultaty, nie jest finalnym narzędziem, korygowania wad zgryzu oraz wyrównywania uśmiechu. Dla ciągłego wyniku, zazwyczaj po skończeniu leczenia aparatem na zęby, stosuje się tzw. aparat retencyjny nazywany też retainerem. Jego głównym celem jest utrzymanie wyników wypracowanych przez uprzednio założony aparat na zęby. Zdarza się, że niektóre zęby mogą przenosić się z powrotem na wcześniejsze nieprawidłowe pozycje, z uwagi na to, aby powstrzymać ten proces, warto zastosować aparat retencyjny.

O tym, jak długo aparat retencyjny będzie potrzebny zębom pacjenta, rozporządza ortodonta. Najczęściej jest to połowa czasu, który przeznaczyliśmy na leczenie aparatem na zęby, jednak bywa też tak, że aparat retencyjny musi być stosowany dłużej – czasami do końca życia. Na ponowne przesuwanie się zębów zwykle wpływa wiele czynników np. wiek oraz związane z tym wyrastanie kolejnych zębów w przypadku młodszych pacjentów.

Użycie retainera daje pewność, że skutek leczenia ortodontycznego jest stabilny, a wyprostowane zęby, zachowają się na dobrych miejscach. Pacjenci, co korzystają z aparatu retencyjnego, tak jak w przypadku aparatu ortodontycznego, powinni nie zapominać o szczególnej oraz ścisłej pielęgnacji jamy ustnej. Tak samo ważna jest regularna opieka oraz konsultacja z ortodontą.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/blacksof/domains/dentystatorun.pl/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 261
admin

Komentarze są wyłączone.