Proteza od dentysty – wkład koronowo-korzeniowy

jak dbac o szkliwo zębów według stomatologa
Jak dbać o szkliwo zdaniem dentysty? 
6 marca, 2020
korony protetyczne zakładane są w gabinecie dentystycznym
Do czego służą korony protetyczne od stomatologa
13 marca, 2020

Leczenie stomatologiczne bywa wymagające, zwłaszcza, gdy kondycja zębów wymaga poważnego leczenia kanałowego. Zwykle leczenie kanałowe obejmuje poważne przypadki, w jakich zęby są bardzo zniszczone (np. przez próchnicę), ale wciąż można je odratować bez konieczności wyrywania. W takich sytuacjach po ukończeniu leczenia przydatne jest uzupełnienie utworzonych ubytków – czyli rekonstrukcja zęba.

Protetycznym wypełnieniem stałym sprawdzającym się w takich sytuacjach jest wkład koronowo-korzeniowy. Zwykle stosuje się go, kiedy korzeń zęba wciąż jest zdrowy oraz właściwie przytwierdzony w zębodole, niestety koronę zęba trzeba wymienić. Wkład koronowo-korzeniowy ma postać sztyftu albo śruby, którą przytwierdza się do korzenia, a z kolei protetyk zakłada na stałe tam koronę protetyczną.

Taka techniką ząb zostaje zupełnie odnowiony oraz może stosunkowo wiernie udawać ząb naturalny. W zależności od rodzaju surowca, z jakiego będzie stworzony wkład oraz korona protetyczna. Materiałami, które z reguły wykorzystuje się w tym celu są włókno szklane, cyrkon lub metal. Stopniowo praktycznie rezygnuje się z metalu z uwagi na niższą estetykę oraz ewentualność korozji. Włókno szklane jest dosyć elastyczne i trwałe, dlatego w przypadku potrzeby, można je wydostać, bez uszkodzenia korzenia. Z kolei cyrkon jest najtrwalszym oraz najbardziej biozgodnym materiałem, niestety jego cena jest nieco wyższa.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/blacksof/domains/dentystatorun.pl/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 261
admin

Komentarze są wyłączone.