Przyczyny i skutki próchnicy 

implanty zębów u stomatologa co warto wiedzieć
plusy implantów stomatologicznych wszczepianych w gabinecie dentystycznym
16 lutego, 2021
Dlaczego mimowolnie zaciskam zęby?
17 lutego, 2021

Próchnica jest jedną z najpopularniejszych chorób przyzębia i zębów, jakie dotykają pacjentów. Początkowa faza tej choroby nie jest widoczna gołym okiem, ani nie sprawia bólu, jednak im dalej dosięgnie do wnętrza zęba, tym poważniejsze straty oraz silniejszy ból sprawia. Ząb zaatakowany próchnicą robi się wrażliwszy oraz bardziej podatny na zniszczenia. Niekiedy zmiany próchnicze dosięgają do miazgi zęba i są na tyle poważne, że ostatecznym ratunkiem staje się leczenie kanałowe.

Najczęstszą przyczyną występowania próchnicy są bakterie, które w głównej mierze żywią się cukrami dostarczanymi poprzez pokarm. W wyniku tego działania następuje odwapnienie szkliwa zęba uznawanego za najsilniejszą ochronę zębów. Dieta, która ma w składzie dużą ilość cukrów, w głównej mierze sprzyja rozwojowi próchnicy. Wyjątkowo niekorzystne dla wszystkich zębów są produkty klejące, jakie szybko przyczepiają się do nich oraz zwykle bywają ciężkie do usunięcia.

Poza różnymi czynnikami, jakie wspierają powstawanie próchnicy, ogromne znaczenie ma także higiena jamy ustnej. W wyniku mało starannego albo niezbyt systematycznego oczyszczania, resztki po pożywieniu zbierają się na powierzchni zębów oraz powodują namnażanie się kamienia nazębnego. Resztki pokarmów to także ośrodek bakterii, jakie sprzyjają rozwojowi chorób przyzębia i zębów.

Z próchnicą można radzić sobie, dbając o czystość zębów, używając pasty z fluorem oraz co pół roku odwiedzając swojego stomatologa.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/blacksof/domains/dentystatorun.pl/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 261
admin

Komentarze są wyłączone.