Radiologia dentystyczna

Pęknięty lub złamany ząb - jakie leczenie u dentysty pomoże?
Nadłamany ząb – Pomoc
25 sierpnia, 2020
wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym
Jak bezpiecznie wybielić zęby w klinice stomatologicznej
31 sierpnia, 2020
Show all
Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny

Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny

Prześwietlenie RTG zębów w gabinecie dentystycznym

RTG u stomatologa służy w głównej mierze właściwej diagnozie przypadku. Dentyści wykonują radiologiczne, by mogli osiągnąć szczegółowe informacje na temat ułożenia i zdrowia zębów w jamie ustnej. Z reguły pozwala to na zauważenie problemów, ukrytych, podczas podstawowego badania na wizycie kontrolnej.

Radiologia u stomatologa to po prostu rentgen zębów. Z reguły te prześwietlenia dzielą się na dwa rodzaje – zewnątrzustne i wewnątrzustne. RTG zębów wewnątrzustne, czyli zdęcie punktowe obejmuje obraz 2 lub 3 zębów. Plusem zdjęcia punktowego jest to, że dokładnie przybliża pojedyncze zęby, a to umożliwia dentyście diagnozę. Z drugiej strony rentgen zębów zewnątrzustne odsłania cały komplet zębów. Wliczające się do tej grupy zdjęcie pantomograficzne pokazuje ułożenie zębów względem szczęki oraz względem siebie i zdjęcie cefalometryczne, czyli boczne, jakie przybliża obraz tkanek miękkich, zatoki przynosowej i podniebienia twardego.

Kiedy konieczne jest wykonanie badań RTG w stomatologii

RTG zębów u dentysty konieczne są dla różnych dziedzin stomatologii. Z reguły, specjalistycznego wykorzystania RTG, dentysta potrzebuje w implantologii, chirurgii stomatologicznej, protetyce, ortodoncji oraz leczeniu kanałowym (endodoncja).

Rentgen zębów zdaje egzamin diagnozowaniu chorób zębów, dziąseł, tkanek okołowierzchołkowych, stanów zapalnych, zmian przy kościach – w tym torbiele, martwica, zwapnienia – oraz zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego.

Zdjęcia RTG zaliczają się też jako stały element przed leczeniem oraz zabiegami, które wymagają wcześniejszego rozpoznania umiejscowienia zębów. W taki sposób stomatolog ortodonta diagnozuje wady zgryzu, a protetyk stwierdza, jak wielką lukę wynikającą z utraty zębów lub zęba, trzeba uzupełnić.

Jeżeli pacjent uległ nieszczęśliwemu wypadkowi i ucierpiał przez uraz mechaniczny szczęki lub zębów, stomatolog również wysyła go na wykonanie radiologicznych badań. Rentgen zębów ukazuje  ewentualne błędy czy powikłania – np. wskaże miejsce narzędzia, jeżeli ugrzęzło ono w kanale zęba, a także jest ważnym elementem diagnostyki nowotworów.

Z reguły stomatolog zleca powtórzenie badań radiologicznych po zakończeniu leczenia, aby stwierdzić jego skuteczność.

Jak przebiega RTG zębów w gabinecie dentystycznym?

Obecnie przeważnie w gabinetach stomatologicznych realizuje się badania RTG na miejscu od razu w trakcie wizyty. To duże ułatwienie dla pacjentów, bo mogą uniknąć rejestrowania się na kolejną wizytę, ani specjalnie szukać pracowni RTG. Wbrew obawom wykonanie zdjęcia radiologicznego zębów nie boli i nie wymaga od pacjenta specjalnych przygotowań. Można po prostu zjeść coś, pić i wziąć swoje lekarstwa.

Obowiązującym przygotowaniem przed prześwietleniem rentgenowskim zębów jest pozbycie się wszystkich metalowych przedmiotów z obszaru twarzy i szyi. Tak więc na RTG u dentysty należy przyjść bez biżuterii i spinek, a moment przed zabiegiem trzeba zdjąć okulary, protezy i słuchowy aparat.

Samo przeprowadzenie zdjęcia RTG zębów u dentysty trwa tylko kilka sekund, tym bardziej, że przy postępie technologicznej, zwykle jest to już zdjęcie cyfrowe. Warto wspomnieć, że stomatolog, wykonujący RTG omawia z pacjentem szczegóły i informuje go o wszystkich etapach przeprowadzanego badania.

Prześwietlenia rentgenowskie wywołują strach, pod względem promieniowania. Jak powszechnie wiadomo, promieniowanie X, szkodzi organizmowi, natomiast nie trzeba się martwić, bo w trakcie wykonywania prześwietlenia RTG zębów u dentysty, nie stanowi ono zagrożenia dla zdrowia. Ciało przyswaja znikomą dawkę, a dodatkowo każdy pacjent ubiera specjalny ochronny fartuch. Nie powinno się jednak zapisywać się na RTG za często, najlepiej nie częściej niż co pół roku, dlatego warto pamiętać, kiedy robiło się je ostatnio. Prześwietleń rentgenowskich muszą unikać ciężarne kobiety, niezależnie od tego, czy mają być wykonane dla dentysty czy innego specjalisty. Jeśli to nie jest niezbędne lepiej, aby ciężarna odpuściła badania.

Plusy radiologii cyfrowej u dentysty.

Ze względu na to, że RTG zębów da się przeprowadzić w gabinecie stomatologicznym w metodą cyfrową, dobrze wymienić plusy tego rozwiązania. Wcześniej rolę nośnika RTG pełniła klisza, która zwykle zajmowała znaczną ilość miejsca i mogła bez trudu ulec uszkodzeniu czy nawet zniszczeniu.

W przypadku stomatologicznego rentgena w formie cyfrowej nie trzeba się o to martwić, bo pliki można bezpiecznie umieścić w pamięci komputera. To potrzebna zaleta, dlatego że pozwala ona na podawanie prześwietlenia RTG w dowolne miejsce, bez przymusu dźwigania pełnej dokumentacji badań radiologicznych. Stomatolog może spojrzeć na nie i swobodnie powiększać zdjęcie. W takiej formie RTG jest o wiele trwalsze, ponieważ trudno je zniszczyć.

Warto zauważyć, że technika radiologii cyfrowej umożliwia rezygnację z wydzielania odpadów, które powstają na skutek używania klisz rentgenowskich.

Takie badanie jest szczegółowe i wspaniale sprawdza się w diagnozie stomatologicznej.

Dentysta Toruń


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/blacksof/domains/dentystatorun.pl/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 261
admin

Komentarze są wyłączone.