Resekcja wierzchołka korzenia  w chirurgii zębowej

Projekt uśmiechu
9 lutego, 2021
Z czego wykonywane są korony zębowe na implanty zębowe?
10 lutego, 2021
Show all

Resekcję wierzchołka korzenia przeprowadza się, kiedy nie ma możliwości powtórzenia leczenia kanałowego lub kiedy zmiany okołowierzchołkowe mu nie uległy. Leczy on daleko idący stan zapalny, którego symptomami mogą być nieznośne bóle, natężone podczas nagryzania. Wtóruje im opuchlizna polika, obecność uwypukleń na dziąśle i w niektórych przypadkach nawet  gorączka. Do zapalenia dochodzi w wyniku reakcji organizmu na bakterie, znajdujące się w kanale korzeniowym. Resekcja dokładnie oczyszcza kanał, poprzez usunięcie jego uszkodzonej części.

Jak wygląda zabieg?

Chirurg stomatologiczny na wstępie podaje znieczulenie miejscowe, dzięki czemu zabieg jest całkowicie bezbolesny. Dyskomfort i lekkie bóle występują dopiero później, ze względu na gojenie się rany, powstałej w rezultacie otwarcia tkanki miękkiej w pobliżu korzenia. Pozwala to na odsłonięcie kości i usunięcie zakażonej lub zapalnie zmienionej tkanki, wraz z wierzchołkiem korzenia. Dodatkowo dla uszczelnienia, kanał jest wypełniany stworzonym do tego cementem (MTA). Pozostałe ubytki kostne, uzupełnia się biomateriałem. Na koniec chirurg stomatologiczny okrywa to miejsce specjalną membraną. Po operacji zalecane jest używanie  zimnych okładów i spożywanie zimnych posiłków i napojów, najlepiej o rzadkiej konsystencji, aby nie wywołać krwawienia. Trzeba się również stosować do zaleceń i przyjmować wszystkie leki w określonych przez stomatologa dawkach.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/blacksof/domains/dentystatorun.pl/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 261
admin

Komentarze są wyłączone.